1 den 7 e 7 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Hz. Ali’nin Zülfikar Dekoratif Kılıcı

               Dünyada bulunan en ünlü dekoratif kılıçlardan bir tanesi bu dekoratif kılıçtır. Hatta belki de en ünlü olanıdır. Başka ünlü bir dekoratif kılıç ise Jul Sezar’ın Sis Caliburn adlı parçasıdır. Üzerinde bulunan 3 yazı ise çok enteresandır. Bu yazılardan birisi “Bir Fatih için yapıldı”, ikincisi “Bir yüzü savunmak, diğeri mağlup etmek için”, üçüncü ve son söz ise “Britanya’da kaderi hükmetmek olan için dövüldüm”. Bu sözlere nazaran, dünyada bir şekilde tarif edildiğinde ve ya gösterildiğinde bilinen tek dekoratif kılıç, Hz. Ali’ye ait olan dekoratif Zülfikar kılıcıdır. Bu dekoratif kılıç herkes tarafından tanınmakta ve bilinmektedir.

Bu Dekoratif Kılıcın Özellikleri

               Dünyanın en ünlü kılıcı olan dekoratif Hz. Ali’nin kılıcı İslam âleminin 4. Halifesi olan peygamberin damadı Hz. Ali’ye ait olan dekoratif kılıca verilen isimdir. Rivayetlere göre Zülfikar’ın uzunluğu 3 metre ve ağırlığı ise 105 kg civarındadır. Bunlar tamamen rivayetlerdir. Çünkü o dönem böyle bir dekoratif kılıcı tek elle kullanacak güçte birisi bilinmemektedir. Bu dekoratif kılıç, Hz. Ali’ye, Hz. Muhammed (Sav) tarafından verilmiştir. Hz. Muhammedin ise bu dekoratif kılıcı bir olay sonrası ganimet olarak elde ettiği bilinmektedir. Bazı tarihçilere göre ise bu dekoratif kılıç Hz. Muhammed’e Mısır meliki Mukavkas tarafından hediye edilmiştir. Ama her iki söylenti ile ilgili de net bir bilgi bulunmamaktadır. Hz. Muhammed bu dekoratif kılıcı Hz. Ali’ye bir olayda kendisini koruması sırasında dekoratif kılıcının kırılması sebebi ile vermiştir. Olaylar devam ederken, Amrü bin Adüd karşısına çıkacak birisini istediğinde, Hz. Muhammed Hz. Ali’ye bu dekoratif kılıcı vererek onun karşısına çıkmasını söylemiştir. Bir riayete göre ise olaylar devam ederken, Hz. Ali Kuryeş’in ileri gelen insanı ile bu dekoratif kılıç ile görüşmüş ve olayların son anına kadar da Hz. Muhammed’i savunmayı başarmıştır.Bu başarısının üzerine ise Cebrail’in “Zülfikar’dan başka dekoratif kılıç, Ali’den başka yiğit yoktur” dediği rivayet edilmektedir.

Dekoratif Kılıç Satın Almak Mümkün

               Bu kadar meşhur ve herkesçe bilinen dekoratif kılıcı ise almak mümkündür. Birçok yerde dekoratif Zülfikar kılıcı satın almak mümkündür.