Menu
Your Cart
Teslimat Garantisi

Ok Yay Seti

Ok Yay Seti
1.100,00₺
Vergiler Hariç: 1.100,00₺
Yay Çeşidi
Başlangıç (Kepaze Yayı) Kompozit Malzeme
Kalibre 
20-60 kalibre - 9 kg Çekiş Gücü
Oklar 
8mm (5/16)   ( 5 Adet Yollanır ) 
Ok Malzemesi
Sarı Çam
Ok Uzunluğu
73,5 cm
Ok Muhafaza (Tirkeş)
( Deri Malzeme )
İçindekiler

Yay + Tirkeş + 5  adet Ok + Yay Çantası ( Resimlerdeki Mavi Çanta)Türk Yayı

At üstünde yaşamış göçebe bir toplumun, özellikle savaş sanatları konusunda başarısı tüm dünyaya meydan okuyan bir sonuç ortaya koymuştur. Elbette Türkler dediğimiz zaman hemen herkesin tarihte bu kahraman ırk hakkında fikir sahibi olduğu bilinmektedir. Daha küçük yaşlarda at binen ok kullanan ve kılıç kullanan bu milletin, el becerileri ve bu silahları yapım konusunda da yeteneklerinden kesinlikle söz etmek gerekmektedir. Ok, yay ve tirkeş konusunda tercihlerin en iyi şekilde yapılması çok önemlidir. Son derece nitelikli malzemeler tercih edildiği gibi, aynı zamanda sanatsal özelliklerle birlikte buradaki kabiliyetli seçenekleri en iyi şekilde görmek mümkün olmaktadır.

Türk yayı belirli aşamalardan geçtiği gibi şefkatli bir süreç ile birlikte karşımıza çıkan seçenekler, aylar süren bir çalışmanın karşılığını göstermiştir. İlk olarak tendon dediğimiz sinir bölgesinin bu konuda sağlıklı bir malzeme olarak kullanılması çok yaygın bir sonuç ortaya koymuştur. Gerçekten kırılmaz dayanıklı ve sağlam yapısı ile birlikte tendon malzemenin yay yapımında son derece nitelikli bir tercih olduğunu buradan size hatırlatmak isteriz. Elbette bunu tamamlayan süreç ile birlikte Akçaağaç, yine sağlıklı malzemeler içerisinde bulunmaktadır. Kısaca ağaç, kemik, sinir yani tendon ve tutkal gibi malzemelerin bütünleşmesi ile birlikte, aylar süren bir çalışmanın sonucunda iyi bir Türk yayı elde etmek mümkün olmaktadır. Çok sabırlı bir şekilde çalışan uzmanların, bu konuda ortaya koymuş olduğu sonuçlar gerçekten dikkat çekicidir.

Çoğu zaman gergin bir şekilde taşınmayan esnekliğini muhafaza eden yay, savaş zamanında gergin hale getirilir ve gerçekten çok sağlıklı bir şekilde ok fırlatma kabiliyetine sahip olur. Özellikle okçu birliklerin başarılı bir biçimde savaş sanatında önemli bir yere gelmesi konusunda, Türk yaylarının gerçekten kalite olarak çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kırılmaz, sağlam, dayanıklı aynı zamanda çok gergin yapıya sahip olan malzeme bütünlüğünü sayesinde, çok uzun mesafede bile nişan almak ve düşmanları vurmak öldürmek mümkün olmaktadır. Bu sebepten dolayı savaş meydanlarında Türk okçuları tüm dünyaya korku salan bir ürünü ortaya çıkarmıştır.

Türk Oku

Türk yayı ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan uzmanların, aynı zamanda ok konusunda yine titiz çalışmalarla birlikte ortaya koyduğu sonuçlara bakmak lazım. Normal standart ok başı çelik malzemeden üretildiği gibi zırh delen modeller ve duruma göre değişkenlik gösteren Türk oku, gerçekten sağlam ve nitelikli aynı zamanda keskin bir malzemenin sonucunu göstermek durumundadır. Özellikle de okun arka kısmında kullanılan tüy, okun düz gitmesine yardımcı olmuştur. Bununla birlikte kızılcık gibi bir ağacın tercih edilmesi ile birlikte düz sağlam ve dayanıklı yapısıyla dikkat çeken ok modelleri karşımıza çıkmıştır.

Tarihe not düşülmüş kaliteli savaş ekipmanlarından biri de hiç kuşku yok ki Türk oku olarak kendini göstermiştir. Okçu birliklerinin savaş meydanlarındaki başarılı yapısını bu sağlıklı malzemeler ve desteklemek, gerçekten pek çok kişinin memnuniyetini temsil etmiştir. Hem nitelikli ürünler hem de kaliteli ve sağlıklı tercihler ile birlikte, buradaki göz kamaştırıcı ürün modellerini en iyi şekilde gözden geçirmek mümkün olmuştur.

Tirkeş

Okçu birliklerinin sırt kısmında asılı olarak tutmuş olduğu tirkeş, kızılcık ve kaliteli metalden yapılmış okların saklanması ve muhafaza edilmesi için iyi bir ürün ve malzeme olarak dikkat çekmektedir. Günümüzde şarjör ne işe yarıyorsa geçmiş dönemde tirkeş işe yarıyordu. Özellikle ve savaşın boyutuna ve ihtiyacın belirlenmiş sonuçlarına göre tirkeş, ağzı beraber dolar ve çok sayıda ok için yataklık yapar. İhtiyaç duyulduğu zaman bu okları ve yayı kullanan savaşçıların, gerçekten savaş meydanında önemli bir avantaja sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir. Eğer tirkeş kalitesiz malzemeden yapılırsa, yırtılır, bozulur, delinir. Eğer bu tip bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, oklarınızı kaybetmek ile yüz yüze olabilirsiniz. Oysa sert deriden yapılmış bu kaliteli malzemenin yıllarca dayanıklı yapısı insanlar için gerçekten dikkat çekici bir sonuç ortaya koymuştur.

Günümüzde her ne kadar meşin kullanılıyor olsa da geçmiş dönemde sert hayvan derisi ile birlikte yapılmış bu sağlıklı malzemenin kesinlikle savaş ekipmanı tamamlama konusunda iyi bir yere sahip olduğunu görmek ve gözlemlemek mümkün olmuştur. Türk tarihini çok iyi inceleyen ve o süreçte malzemeleri gözden geçiren insanların, buradaki kaliteli malzemeler hakkında fikir sahibi olması çok daha kolay olmaktadır. Hem ürünler hem de sağlıklı tercihleri en iyi biçimde ayağınıza getiren günümüz koşulları, bu malzemelerin standart kalitesini en iyi biçimde gözler önüne getirmeye devam etmiştir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Whatsapp