1 den 10 e 10 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Fatih’in Dekoratif Kılıcında Kullanılan Su Verme Yöntemi

Zamanın dünya merkezi olan İstanbul’u alan padişah Fatih’in kılıcının, kendi ihtişamının yanında sönük kalması beklenemezdi. Fatih Sultan Mehmet, genç yaşında başa geldiği zaman çoğu kişi bunun büyük bir problem olacağını, devletin gelişmesi için bir duraksama yaşatacağını söylemişti. Fakat Fatih Bizans surları arasından İstanbul’u aldığında ve Viyana kapılarına kadar dayandığında ise, bütün dünyanın dizleri titremeye başlamıştı.

Aylar Süren Su Verme İşlemi

İstanbul Fatihi Mehmet’in dekoratif kılıcının boyu 1.25 m ve ağırlığı ise 7 kg’dır. Bu gerçek ölçülerdir. Kılıcın yapımı sırasında kullanılan bir yöntem var, çeliğe su vermek. Bu işlem yapımı için ise çelik belirli bir sıcaklık seviyesine kadar ısıtılır. Ardından çeliğe su verilerek soğutulması sonucu çeliğin de mekanik özellikleri önemli ölçüde artmaktadır. Su verme işlemi ile çok daha güçlü hale gelmiş olan dekoratifFatih Sultan Mehmet kılıç yapımında kullanılan su verme yöntemi tam olarak bilinmemektedir. Çünkü dönemin Osmanlı demirci ustaları, ne ayarda ve ne şekilde su verdiklerini bir sır olarak saklamışlardır fakat günümüzde bilinen ve kullanılan çeliğe us verme yöntemleri mevcuttur. Bunlar doğrudan su verme, kesintili su verme, matemperleme ve ostemperlemedir. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ve en etkili olanı ise doğrudan su verme tekniğidir ve dekoratif Fatih’in kılıcının da bu yöntem ile yapıldığı düşünülmektedir fakat ne oranda ve ne aralıklar ile su verildiği bilinmemektedir. Su verme işlemi ise aylar alan bir işlemdir. Su verilmesinin sebebi, çeliğin daha sağlam ve bir o kadar da parlak görünmesinin sağlanmasıdır.

Bu yapımı meşakkatli olan dekoratifkılıç fiyatları ise çok farklı seviyelerde olabilmektedir çünkü hem tarihi önemi hemde kullanılan malzemeler yüzünden çok farklı fiyatlar görülebilmektedir. Kılıcın balçağı masif pirinçten, sapı ise koçboynuzunda yapılmaktadır. Üzerinde ise Fatih’e güç vermesi için işlenmiş olan bir dua mevcuttur.

Üzerine İşlenmiş Dua

               Dekoratif kılıç üzerine işlenmiş olan duada ise Allah yolunda gidenlerin alacağı mükâfatlardan ve gitmeyenlere neler olacağı yazmaktadır. Aynı zamanda Fatih ve onun ataları için rahmet ve cennet de dilenmektedir.