Katana nedir sorusu hepimizin aklına gelir aslında tüm dünyada tanınan Katana bir diğer adıyla da samuray kılıcı ve Ninja kılıcı olarak da adlandırılır. Japon'lara ait olan bu kılıç farklı modeller ve farklı stilleri de bulunur katana kılıcının bir diğer özelliklerinden birisi dünyanın en keskin kılıcı olmasıdır. Uzun saplı hafif kavisli ve tek ağızlı şekli ile gerçekten hem gösterişli ve oldukça hafif bir kılıçtır. Ayrıca iki elle tutulabilecek şekildedir bu sayede daha fazla savurma kabiliyeti sunmaktadır. Katana kılıcının kan oluklu modelleri de bulunmaktadır kan oluklu olması kılıca avantaj sağlayarak kılıcın hem daha hafif hem de daha fazla dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Katana Kılıcı Nasıl Yapılır?

Dünyanın en keskin kılıcı olarak bilinen Katana samuray kılıcı çok zor şartlar altında yapılmaktadır. İyi ve keskin bir kılıç için aylarca uğraşılır ve en iyisi olana kadar üzerinde büyük bir titizlikle çalışılır. Teknolojisi, mükemmel yapısı harika bu kılıç aristokrat bir savaşçı sınıfı oluşmasına da vesile olmuştur. Her bir katana kılıcı bir demir fırınında yüksek derece ateşler içinde yapılır Japonya’da bu geleneksel fırınlara tatara da denmektedir. Özel bir çelik oluşması için odun kömürü içindeki karbon ve demir kumu ile birleşerek yapılır. Japonlar bu özel çeliğe tamagahane demektedir. Ham çelik tam olarak eritilemediği için katana kılıcı için gerekli kimyasal ve fiziksel özelliklerde kaybolmaz. İlk olarak atomik olarak bir parça karbon tutularak yapılır, karbon güçlü darbelere dayanmak için yapılır. Kılıçlar genellikle esnek yapılır ve gelen darbelere karşı dayanıklı olur ancak iyi bir kılıç sadece esneklik ile kalmaz çok keskin olması da gereklidir. Kılıcın keskin bir ucu olması için saf çelik bir dış uç ilave edilir ve az miktarda sülfür çelik içinde bırakılır ve sonuç olarak jilet kadar keskin olur.

Samuray Kılıcı Tarihi

Katana kılıcı 10. yüzyıldan önce Japon savaşçılar hükümdarlarına hizmet ettiği zaman ortaya çıkmıştır ve bu savaşçılara Samuray denilmiştir. Aynı zamanda Samuray demek onur ve gurur demektir. Samuraylar sadece hükümdarlarını korumak ve onlara hizmet etmek için özel olarak yetiştirilirdi. Katana kılıcı 16.yüzyılda daha çok geliştirilerek harika bir denge ve sanatsal bir güzellik katılarak çok keskin bir kılıç haline getirildi.