Zülfikar Kılıcı Nerede ?

Dört büyük halifeden birisi olan Hz. Ali'nin kılıcının adı Zülfikar’dır. 2 başlı çatal şekline benzeyen bir görünümü ile çok değişik bir yapısı vardır. Çatal şeklinde 2'li yapısının olmasının sebebi gelen düşmanın kılıcını çatal şeklindeki kısımla şıkıştırarak düşmanın silahını elinden almasını sağlamakmış. Tabi bunun doğruluk payı bilinmiyor. Zülfikar kılıcının Hz. Ali’ye verilmesi ile ilgili çeşitli rivayetler bulunmakta. Bu rivayetlerden bazıları şu şekilde;

Cebrail tarafından cennete asılı duran Zülfikar, Hz Ali'ye verilmek üzere dünyaya indirilir ve o gece Hz. Peygamber, Ali’yi eve davet ederek bu kılıcı kınıyla birlikte verir ve Hz. Ali’ye Allah’tan bir hediye olduğunu müjdeler. Savaş esnasında Hz. Ali birçok defa yüzüne ve kollarına darbeler almış ve düşmanlar Hz. Peygamber Efendimiz’in üstüne gelirken Hz. Peygamber Efendimiz yetiş ya Ali diyerek yardım istemiştir. Bunun üzerine Hz. Ali düşmanlarla savaşarak, Hz. Muhammed’i savunmuş ve bu esnada vücuduna 70 darbe almasına rağmen son nefesine kadar savaşmış ve 9 tane düşman askerini öldürmüştür. Aynı zamanda bu sebeple Cebrail’in; Zülfikar’dan keskin kılıç Ali’den büyük yiğit yoktur dediği rivayet edilir. Ayrıca Zülfikar kılıcı yüzyıllardır tarihe karışmış ve tüm aramalara rağmen günümüzde de hala gerçeği bulunmamıştır.

Zülfikar Kılıcı Kaç kg ?

Zülfikar kılıcı bir rivayete göre 3 metre uzunluğunda ve 105 kilogram ağırlığındaymış. Söylentilere göre Zülfikar kılıcı çok keskinmiş. Aynı zamanda doğruluğun, adaletin ve hakkın simgesi olarak bilinen Zülfikar  öyle güzel görünmekteymiş ki gözler sürekli onun üstünde olurmuş. Bektaş inancına göre de Hz. Peygamber Efendimiz tarafından verilmiş olan tahta kılıç da tıpkı Zülfikar kılıcı gibi terbiye ediciymiş. Bu tahta kılıçla da doğru olda gitmeyenleri, günah işleyenleri terbiye edermiş. Adaleti sağlayan bu kılıçla anlaşmazlıkları karşı tarafa karşılığından fazla zarar vermeden, barış yoluyla çözmenin ve gerçekliğin yiğitlerle savaşmanın simgesi de sayılmaktaymış. 

Zülfikar Kılıcı Fiyatları

Zülfikar kılıcı fiyatları genellikle yapan firmanın ve yapan ustanın işçiliği ve tüm aşamaları önemli derecede rol oynamaktadır. Buna bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterir. Bizim Zülfikar kılıç modellerimiz genellikle 60 cm ve 90 cm olmak üzere 2 adet boy uzunlukları bulunmaktadır ve bu modellerimizin her birisi özel el yapımıdır. Ayrıca paslanmaz çelik, 4116 çelik karışımları kullanılarak yapılan kılıçlarımız son derece sağlamdır ve bükülme - kırılma gibi durumlar söz konusu bile değildir. Sonuç olarak Zülfikar modellerimiz hem uygun fiyatlı hem de kalite açısından oldukça tatmin edicidir. (Zülfikar kılıç fiyatını görmek için tıklayınız)

Hz.Ali'nin Kılıcında Ne Yazıyor ?

Hz.Ali'nin kılıcı Zülfikar’ın üzerinde yazan yazının anlamını birçoğumuz merak etmekteyiz. Ancak şu ana dek çeşitli söylentiler olmakla beraber tam olarak gerçekten ne yazdığı bilinmemektedir. İran'da birçok Zülfikar kılıcının üzerinde La fetâ illâ Alî, La seyfe illâ Zülfikâr yazmaktadır. Bunun Türkçe karşılığı ise; “Ali'den Güçlü Yiğit, Zülfikar'dan keskin kılıç yoktur.” demektir. Ayrıca bizim Zülfikar kılıçlarımızda da aynı şekilde yazı yazmaktadır.