media
media
media
13.10.2019

Türk Kılıcı

Güçlü, kuvvetli, inatçı ve azimli bir toplum olarak Türk toplumu tüm dünyada kabul görmüştür. Türk toplumunun özellikle bazı konularda yetenekleri ortaya çıkmış ve insanlar bu yetenekleri üzerinde her zaman çok çalışmıştır. Günümüzde ise bu konuda profesyonel çalışmalar, hem üretim anlayışı hem de geçmiş dönemin kabiliyetini anlamak açısından büyük ve önemli sonuçlar ortaya koymuştur. Türk kılıcı, bu süreçte değer verilen bir malzeme olmuş ve savaş ekipmanları konusunda çok ayrıcalıklı bir yeri temsil etmeye devam etmiştir.

DEVAMINI OKU
media
media
media
13.10.2019

Peygamber Efendimizin Kılıcı

Son peygamber Hz. Muhammed (sav) efendimiz, yeri geldiği zaman iyilik timsali olmuş, yeri geldiği zaman ise müşriklerin korkulu rüyası olmuştur. O dönemdeki İslam büyüklerinin hemen hepsine baktığınızda, bu ortak yetenek ve kabiliyetleri görmeniz mümkün olacaktır. İnsanlara iyiliği emreden ve yardımlaşmayı bir gereklilik haline getiren din, aynı zamanda kendini koruma noktasında Müslümanlara önemli bir yetkiyi vermiştir.

DEVAMINI OKU
media
media
media
13.10.2019

Yatağan Kılıcı Sağlam Ve Kaliteli

Sağlam ve kaliteli kılıç üretimi noktasında kendi altyapısına güvenen bir yer, çalışmalarını yüzyıllardan beri sürdürmektedir. Aynı anlayış, aynı irade ve daha gelişmiş teknoloji ile birlikte yatağan kılıcı, bugün çok daha kaliteli varyasyonlar ile karşınıza çıkmaktadır. Balçak kısmındaki işlemeler ve sağlam malzemenin yanı sıra kılıç sapı için kullanılan değişik malzemeler, gerçekten çözüm öneri ve alternatif olarak çok farklı seçenekleri ön plana taşımıştır.

DEVAMINI OKU
media
media
media
13.10.2019

Osmanlı Kılıçları

Osmanlı imparatorluğu döneminde meydan savaşları çok yaygın bir şekilde dünyanın her yerinde karşımıza çıkıyordu. Özellikle büyük ordular, savaş meydanlarında kullandıkları malzeme, ekipmanlar ve kılıçlarla birlikte kendine büyük avantajlar sağlıyordu. Neyse ki bizim geçmiş dönemlerdeki üretim kültürümüz çok büyük farklılıklar yaratmıştı. Denizli Yatağan, kültür olarak gördüğümüz süreçlerde sağlam çelik ve sert malzemenin gerçekten savaşçıları bir adım öne taşıdığı görülmektedir.

DEVAMINI OKU
media
media
media
13.10.2019

Peygamber Efendimizin Kılıcı Ve Modelleri

On derece eşsiz kılıç modelleri ile birlikte önemli bir tarihi yaşatmak ve bugün insanların karşısına çıkarmak mümkün olmaktadır. Geçmişten ders almak ve toplumun şekillenmesini geçmiş malzemelerle gözden geçirmek, en azından teknoloji anlamı açısından büyük önem taşımaktadır. İşlemeli, dekoratif ve şık yapısı ile birlikte Peygamber Efendimizin kılıcı, bu gibi süreçleri insanların üzerinde durması gereken bir tercih ve seçeneği ortaya koymuştur.

DEVAMINI OKU
media
media
media
11.10.2019

Damascus Çeliği

Çelik üretim kültürü ile birlikte dünya genelinde farklı yöntemler ve farklı uygulamalar karşımıza çıkmaktadır. Uzak Doğu'da samurayların kılıç kültürü birbirinden farklı olduğu gibi, kuzeyde Vikinglerin yine kılıç üretim konusunda kendine özgü çalışmaları var. Doğu, batı, güney, kuzey dünyanın pek çok yerinde insanlar, kendine özgün çalışma metotları ile birlikte kılıç üretimine yıllarca devam etmiştir.

DEVAMINI OKU
media
media
media
11.10.2019

Yatağan Kılıcı

Kılıcı dövmek ve sıkıştırmak yoğunluk arttırıcı bir sonuç yaratıyor. Yoğunluğu artmış çelik, suyunu aldığında, sert ve sağlam bir o kadar da dayanıklı malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Ekip çalışması şeklinde yapılan uygulama ve sonuçlarında gerçekten yatağan kılıcı, çok önemli aşamalardan geçmek suretiyle, nitelikli bir sonucu ortaya koymuştur. Kaliteli, kullanışlı kılıçlar, gerçekten kullanılan sağlıklı malzemenin avantajlarını en iyi şekilde göstermektedir.

DEVAMINI OKU
media
media
media
media
11.10.2019

Tarihte Türk Kılıcının Önemi

Tarihe baktığımız zaman Türk kılıcının önemini, savaşlardaki başarı ve yüksek performans ile görmek mümkün olmuştur. Aynı zamanda düzenli orduların savaş meydanlarında çok büyük avantaja sahip olduğu, yapılan savaşlarda ve elde edilen sonuçlar da açık bir şekilde görülmektedir. Kılıç, geçmişte hayat kurtaran bir malzeme olmakla birlikte, günümüzde yine yaşam felsefesini gösteren değerli bir eşya olarak da değerlendirilebilir.

DEVAMINI OKU
media
media
10.10.2019

Damascus Çeliği Kılıç

Kılıç üretimi için farklı çelik modellerinin kullanıldığını biliyoruz. Bununla beraber üretim performansı giderek gelişirken, ortaya çıkan modellerin ustaların kabiliyetine göre farklı varyasyonlar oluşturduğu bilinmektedir. Nasıl ki bir zebranın desenleri eşsizdir ve diğer bir zebra tamamen farklıdır. Damascus üretimi ile birlikte ortaya çıkan çelik gövde, dünyada eşi benzeri olmayan bir görüntü ortaya koymak durumundadır.

DEVAMINI OKU
media
media
media
10.10.2019

Zülfikar Kılıç Bize Bir Kahramanı Anlatıyor

İhsanların dönüp bir daha baktığı ve güzelliğine doyamadığı karakterlerden biridir. Hz Ali, yeri geldiği zaman bir kahraman, yeri geldiği zaman adaletli bir insan olarak gerçekten İslam kültürü içerisinde çok önemli bir yere sahip kişilikten bahsediyoruz. Peygamber Efendimizin damadı ve torunlarının babası olan Hz. Ali, aynı zamanda bilgi beceri ve kabiliyeti ile birlikte Türk ve İslam toplumu için her zaman önemli bir karakter olmuştur.

DEVAMINI OKU